
För att skapa en balans mellan aktivitet och vila, speciellt i en värld där vi ständigt hoppar från en syssla till en annan, är det viktigt att tillåta oss själva att verkligen koppla av. Att ge kroppen och sinnet tid att vila och återhämta sig, även under vakna timmar, är en oumbärlig del av vår välmående.
Denna position tillåter expansion i bröstkorg och mage och skapar mer plats för diafragmans rörelse, din viktigaste andningsmuskulatur, och en djupare andning och bättre syresättning av din kropp.
Starta i en sittande position där fotsulorna möts och knäna faller åt sidorna, ger grunden till denna övning. Genom att placera händerna bakom kroppen och luta dig bakåt skapar du utrymme för att utföra övningen. När kroppen sedan sjunker ner, låter du armarna vila ovanför huvudet, vilket skapar en öppning i bröstet och hjärtat.
Det är just här andningen spelar en avgörande roll. Genom att djupandas sänder vi signaler till vår kropp om lugn och kontroll, vilket i sin tur minskar stress och ångest i vardagen.
Det är ingen kliché när man ber någon stressad person att ’Ta ett djupt andetag!’ – det är ett effektivt verktyg för att hantera stress.
Att kommunicera med det autonoma nervsystemet, som reglerar vårt stressystem, sker genom att vara medveten om vår andning. Många av oss har en tendens att andas högt upp i bröstet när vi är stressade, något som forskning visar kan påverka vårt välmående negativt.
Genom att träna på att andas djupt ner i magen med hjälp av diafragman balanserar vi inte bara vårt pH-värde och blodtryck, utan vi stimulerar även blodcirkulationen, ökar fokus och skapar en positiv kemisk balans i hjärnan.
Genom att skapa utrymme för avslappning och återhämtning ger vi oss själva en gåva som ofta förbises i en värld av konstant aktivitet.

Ninnie Cornéer – ayurvedisk hälsorådgivare, certifierad massör och Hata yogalärare med lång erfarenhet av kunder med stressade kroppar.
